Jak wygląda przegląd instalacji kamerą termowizyjną?
Wszelkie podejrzenia co do sprawności czy szczelności instalacji grzewczej lub wodnej wymagają zweryfikowania ich stanu. Wówczas powinniśmy skorzystać z możliwości wykrycia źródła ewentualnego problemu oraz jego zakresu. Ważne miejsce wśród metod diagnostycznych nieniszczących zajmują badania z wykorzystaniem kamery termowizyjnej.
Co może wykryć kamera termowizyjna?
Nie jest tajemnicą, że w ścianach naszych domów oraz stropów toczy się wiele procesów niewidocznych dla naszych oczu. Poprawnie działające instalacje umożliwiają nam wygodne i bezpieczne życie. Zazwyczaj, dopóki ich praca nie ulegnie zakłóceniom, to nie zwracamy na nie uwagi. Zmienia się to w momencie awarii, których naprawa z powodu położenia wewnątrz murów nie należy do najłatwiejszych. Podstawowa trudność wiąże się z precyzyjnym ustaleniem miejsca usterki.
Niekiedy zewnętrzne oznaki nieszczelności instalacji wody użytkowej lub instalacji grzewczej mogą posiadać zaskakująco odległe źródło. Dlatego do usuwania szkód, które często wiąże się z rozkuwaniem murów, demontażem urządzeń, a więc i sporym kosztem, należy przystąpić po wykonaniu miarodajnego przeglądu instalacji. Badanie kamerą termowizyjną pozwala zyskać natychmiastowy obraz stanu instalacji.
W ekspertyzie termowizyjnej wykorzystujemy zjawisko promieniowania cieplnego wydzielanego przez obiekty. Praca kamery termowizyjnej opiera się na obrazowaniu w paśmie podczerwieni, a więc niewidzialnym dla oka ludzkiego. Zarejestrowane pomiary przekształcane są w wyświetlany obraz nazywany termogramem, w którym kolory odpowiadają poszczególnym zakresom temperatur. Kolor czerwony wskazuje na obiekt o najwyższej temperaturze, a niebieski na najchłodniejszy w danym obszarze badania.
Badania termowizyjne stosujemy, gdy chcemy określić źródło wycieku w instalacji wodno-kanalizacyjnej czy grzewczej. Warto pamiętać, że można je stosować w szerszym zakresie. Przede wszystkim pozwala określić rzeczywisty układ instalacji w budynku. Badanie takie zatem jest przydatne wtedy, gdy nie dysponujemy dokumentacją techniczną obiektu lub mamy zastrzeżenia co do jej rzetelności. Przed podjęciem remontów czy innych prac budowlanych powinniśmy znać rozkład rur doprowadzających wodę ciepłą i zimną, a także rozmieszczenie rurek ogrzewania podłogowego.
Badanie termowizyjne w ocenie instalacji
Podczas prowadzenia przeglądów instalacji za pomocą kamery termowizyjnej mamy możliwość skorzystania z jednej z najnowocześniejszych i najdokładniejszych metod diagnostycznych. Jednocześnie są one bezinwazyjne i całkowicie bezpieczne. Kamera termowizyjna rejestruje różnice temperatur badanych obiektów, ale sama nie emituje żadnego promieniowania.
Podczas prowadzenia przeglądu instalacji niezwykle pomocne jest udostępnienie planu technicznego budynku, aby operator kamery znał rozkład rur, kolanek, rozgałęzień itp. Kontrolę kamerą termowizyjną zawsze wykonujemy na działającej instalacji. Jej detektory reagują na ciepło, które przenosi się z rur na posadzkę lub ścianę. Dlatego na czas badania operator powinien mieć dostęp do jej biegu, gdyż kamera nie prześwietli mebli czy zabudowy.
Badanie termowizyjne największą przydatność zapewnia w odnalezieniu miejsca wycieku ciepłej wody użytkowej oraz nieszczelności w instalacji ogrzewania podłogowego. Ma to związek z tym, że czujniki kamery najlepiej zbierają informacje o obiektach, których temperatura się różni od temperatury otoczenia. Jeśli trzeba odnaleźć źródło wycieku zimnej wody, to musimy się skupić na miejscach wskazywanych przez kamerę jako najbardziej wychłodzone.
Poprawne odczytanie obrazu przekazywanego przez kamerę termowizyjną wymaga wiedzy i doświadczenia. Niekiedy łatwy do przeoczenia szczegół może wskazywać na miejsce awarii w instalacji wodno-kanalizacyjnej lub ogrzewania podłogowego. Z tego też powodu oprócz badania kamerą termowizyjną firma świadcząca usługi hydrauliczne zapewnia przegląd instalacji także za pomocą innych metod pomiarowych.
Po przeglądzie termowizyjnym instalacji sporządza się protokół badania termowizyjnego, który stanowi dokładny opis przeglądu i komentarz do wykonanych termogramów. Pamiętajmy, że przeglądu termowizyjnego instalacji można dokonywać na każdym etapie funkcjonowania budynku, zarówno podczas prac wykończeniowych, jak i późniejszego użytkowania.